Vind snel één van de 1.500+ gecertificeerde energielabel-adviseurs in Nederland

Subsidies, hypotheek en regels rond het energielabel

Laatst bijgewerkt: 17 oktober 2026

Landelijk overzicht, peildatum 2026-10-17. Onderzoek uitgevoerd op 17 oktober 2026. Alleen cijfers die in een bron zijn gezien staan erin; wat niet te verifieren was staat expliciet als 'niet geverifieerd'. Controleer altijd de bron voordat je een beslissing neemt.

ISDE-subsidie voor woningeigenaren

Samenvatting
De ISDE (Investeringssubsidie duurzame energie en energiebesparing) blijft in 2026 beschikbaar voor eigenaar-bewoners. Aanvragen kunnen tot en met 31 december 2030 en moeten uiterlijk 24 maanden na installatie/uitvoering worden ingediend bij RVO (gratis, met DigiD).
Voorwaarden
  • Je bent eigenaar en bewoner van de woning; het gaat om een bestaande woning (geen nieuwbouw of nieuwe aanbouw).
  • Isolatie moet door een bouw(installatie)bedrijf worden uitgevoerd (zelf doen telt niet) en het materiaal moet voldoen aan de minimale isolatiewaarde en op de RVO-meldcodelijst staan.
  • Voor isolatie geldt een bouwjaar van de woning vóór 1 januari 2019 (of omgevingsvergunning aangevraagd vóór 1 juli 2018).
  • Verdubbeling: het isolatiebedrag verdubbelt bij meer dan één isolatiemaatregel, of bij een isolatiemaatregel in combinatie met een warmtepomp, zonneboiler of aansluiting op een warmtenet. De volgende maatregel moet binnen 24 maanden na de vorige worden uitgevoerd. Eén maatregel geeft dus het halve bedrag.
  • Een warmtepomp moet minimaal label A++ hebben; je mag het apparaat niet binnen een jaar na de subsidiebeslissing weghalen (Consumentenbond).
Isolatie per m²
Toelichting
Bedragen per m2 bij EEN maatregel (RVO-tabel 'uitvoering 2025 of later'). Bij twee of meer maatregelen of combinatie met warmtepomp/zonneboiler/warmtenet is het bedrag het dubbele (bijv. dakisolatie EUR 32,50). Let op: de 2026-tabel staat op RVO als afbeelding die niet leesbaar was; de tekst-tabel en Milieu Centraal (dak EUR 16,25 / 32,50) komen overeen. Een andere site (Slimster) noemt afwijkende, hogere bedragen; die zijn niet overgenomen omdat ze niet door RVO werden bevestigd.
Maatregelen
MaatregelBedrag per m²Min m²Max m²Biobased bonus per m²
Spouwmuurisolatie5.25101701.5
Gevelisolatie20.25101706
Bodemisolatie3201301
Vloerisolatie5.5201302
Dakisolatie16.25202005
Zolder- of vlieringvloerisolatie4201301.5
Ander isolatie en glas
Opmerking
Voor HR++/triple glas is op RVO-/SVVE-pagina's alleen vermeld: triple glas met nieuwe kozijnen EUR 111/m2 bij een maatregel en EUR 222/m2 bij twee of meer (SVVE-pagina, indicatief voor VvE). Consumentenbond: isolatie en HR++ glas dekken circa 30% van de gemiddelde kosten.
Warmtepomp
Tekst
Minimaal EUR 500 subsidie voor een (hybride) warmtepomp; het bedrag hangt af van het type en staat per model op de RVO-meldcodelijst; de ISDE-rekentool geeft een schatting. Consumentenbond noemt een indicatief maximum van bijna EUR 13.000 per apparaat (apparatenlijst). Vanaf 2026 komen splitsystemen lucht-water met minder dan 3 kg koudemiddel en GWP boven 750 niet meer in aanmerking; voor een tweede lucht-water warmtepomp geldt in 2026 een lager bedrag.
Zonneboiler
Tekst
RVO noemt gemiddeld EUR 300 tot EUR 1.750 voor een zonneboiler (afhankelijk van collectoroppervlak en vatinhoud); de RVO-isolatie/ISDE-hoofdpagina noemt een maximum tot EUR 3.417. Minimumbedrag EUR 300 (Consumentenbond).
Warmtenet
Tekst
Aansluiting op een warmtenet geeft recht op ISDE en telt mee voor de verdubbeling van het isolatiebedrag; het bedrag voor eigenaar-bewoners kon niet worden geverifieerd (RVO-pagina niet bereikbaar). Voor VvE's (SVVE) staat EUR 3.375 tot 100 kW.
Wijzigingen 2026
  • Subsidie voor ventilatie (EUR 400) alleen in combinatie met een of meer isolatiemaatregelen.
  • Vanaf 1 april 2026 komt UF-schuim niet meer in aanmerking voor subsidie.
  • Voor spouw-, gevel- en dakisolatie is de subsidie voor beschermde dieren EUR 1,25 per m2 hoger dan vorig jaar.
  • Minimale isolatiewaarde voor kozijnen vervalt; voor monumenten kunnen voor- of achterzetramen met enkelglas of beter in aanmerking komen.
  • RVO publiceert een aparte pagina 'ISDE: wat wijzigt er vanaf 2027?' (niet gelezen).

Subsidies voor VvE's en verhuurders (SVVE en SVOH)

Svve
Status
Open voor aanvragen (RVO-pagina gecontroleerd op 25 september 2026). Aanvragen van 1 januari 2026 tot en met 31 december 2030 (de pagina is op dit punt zelf inconsistent: metabeschrijving noemt 1 januari 2024).
Bedragen indicatief
  • Gevelisolatie EUR 20,25/m2 bij een maatregel, EUR 40,50/m2 bij twee of meer.
  • Triple glas met nieuwe kozijnen EUR 111/m2 bij een maatregel, EUR 222/m2 bij twee of meer.
  • Zeer Energiezuinig Pakket (ZEP): bonus EUR 4.000 per woning bij halen minimale isolatiewaarden.
  • Warmtenet: EUR 3.375 tot 100 kW; EUR 30.208 boven 100 kW (alleen VvE's met 100% eigenaar-bewoners).
  • Aanvullend: ventilatie 30% van de kosten (max. EUR 1.200 per woning), dynamisch waterzijdig inregelen EUR 150, energiedisplay of slimme thermostaat EUR 120.
  • Bouwbegeleiding: 50% van de kosten, maximaal EUR 20.000.
Voorwaarden
  • VvE moet minimaal een koopwoning hebben.
  • Aanvragen VOORDAT maatregelen worden uitgevoerd of aangeschaft.
  • Isolatie/warmtepomp/zonneboiler binnen 2 jaar na goedkeuring uitvoeren; ZEP of warmtenet binnen 3 jaar.
  • Beslissing uiterlijk 13 weken na aanvraag; bij subsidie vanaf EUR 25.000 eerst 70% voorschot.
  • Controleer vooraf of de regio te maken heeft met netcongestie.
Svoh
Status
Open voor aanvragen tot 31 december 2029, 17:00 (RVO-pagina gecontroleerd 4 augustus 2026; budgetstand per 30 september 2026).
Budget
Totaal EUR 152.000.000; toegekend EUR 43.062.671; in behandeling EUR 5.112.568; nog beschikbaar EUR 103.824.761 (68%).
Maximum per huurwoning
  • EUR 15.000 voor combinatie van isolatie, energiezuinige ventilatie, onderhoud en maatwerkadvies plus warmtepomp en/of zonneboiler.
  • EUR 10.000 voor een combinatie zonder warmtepomp of zonneboiler.
Wie
Particuliere verhuurders, zakelijke verhuurders en institutionele beleggers met bestaande huurwoningen die al verhuurd zijn tijdens de uitvoering. Woningcorporaties komen niet in aanmerking; monumenten hebben aparte voorwaarden en bedragen.
Aanvragen
Onder EUR 25.000: eerst uitvoeren, daarna aanvragen binnen 24 maanden. Vanaf EUR 25.000: aanvragen voor start werk. Vaststelling binnen 24 maanden na verlening. Beslissing binnen 13 weken.

Nationaal Warmtefonds: Energiebespaarlening

Energiebespaarlening
Bedrag
Minimaal EUR 1.000, maximaal EUR 29.000; thuisbatterij maximaal EUR 8.500.
Looptijden
7, 10, 15 of 20 jaar.
Aanvraag
Een goedgekeurde aanvraag blijft drie maanden geldig.
Rente
0% voor eigenaar-bewoners met een verzamelinkomen onder EUR 60.000. Voor hogere inkomens noemt de site alleen 'lage rente'; het actuele percentage per looptijd kon niet worden geverifieerd (tarievenpagina niet bereikbaar). Neem dit percentage daarom niet op zonder controle op warmtefonds.nl.
Nul procent regeling
Geen aparte regeling: dit is de 0%-rente binnen de Energiebespaarlening voor inkomens onder EUR 60.000. Rijksoverheid: eigenaren met een laag inkomen of zonder leenruimte betalen geen rente.
Vve lening
Beschrijving
VvE Energiebespaarlening voor VvE's van 2 tot meer dan 200 appartementen (ook met corporatiewoningen of commerciele ruimtes). Rente hangt af van de looptijd; sommige gemeenten hebben een kortingsregeling. Leden moeten in een vergadering instemmen. Onderhoud mag worden meegefinancierd tot maximaal 50% van de uitgaven, mits er ook energiebesparende maatregelen worden uitgevoerd. Een nieuwsbericht van 23 september 2026 meldt dat VvE's nu ook kunnen lenen voor onderhoud.
Rente
Niet geverifieerd (percentages staan achter de QuickScan/tarievenpagina).

Hypotheek: extra leenruimte per energielabel

Toelichting
Leennormen 2026 (Nibud-advies, vastgesteld door het kabinet op 31 oktober 2025). De extra leenruimte voor het kopen van een energiezuinige woning daalt in 2026 voor de hoogste labels; het budget voor verduurzaming van een bestaande woning is voor G tot en met A++ gelijk gebleven.
Extra leenruimte koop per label 2026
LabelBedragWas 2025
E, F, G0niet geverifieerd
C, D€ 5.000niet geverifieerd
A, B€ 10.000niet geverifieerd
A+, A++€ 20.000niet geverifieerd
A+++€ 25.000€ 30.000
A++++€ 30.000€ 40.000
A++++ met energieprestatiegarantie€ 40.000€ 50.000
Let op afwijking
Rijksoverheid vermeldt in het nieuwsbericht voor A++++ een daling van EUR 50.000 naar EUR 40.000; Hypotheker.nl en Consumentenbond splitsen dit uit in EUR 30.000 (zonder) en EUR 40.000 (met energieprestatiegarantie). Gebruik de uitsplitsing of noem alleen 'tot EUR 40.000'.
Verduurzamingsbudget bestaande woning 2026
StartlabelMax extra lening
E, F, G€ 20.000
C, D€ 15.000
A tot en met A++ (incl. B)€ 10.000
A+++ en A++++0
Maximaal totaal
Basishypotheek plus het extra bedrag voor energiemaatregelen mag niet meer zijn dan 106% van de woningwaarde, inclusief de waarde na verbouwing (Consumentenbond).
Nhg
Kostengrens 2026
€ 470.000
Kostengrens 2026 met energiebesparing
€ 498.200
Verschil berekend
€ 28.200
Verschil toelichting
Het verschil (EUR 28.200) is door ons uitgerekend uit de twee genoemde grenzen; het is geen apart in de bron vermeld bedrag.
Premie
Eenmalig 0,4% van de hypotheek (2026; blijft 0,4% in 2027).
Vanaf 2027
Kostengrens
€ 500.000
Met energiebesparing
€ 530.000
Nhg extra label efg
Volgens Hypotheker.nl wordt in een NHG-aanvraag voor een vrijstaande woning met label E, F of G standaard EUR 20.000 extra voor verduurzaming meegenomen (niet verplicht; binnen twee jaar te besteden, anders aflossen). Het artikel beschrijft dit bij de 2027-grenzen.

Rentekorting bij een goed energielabel

BankKortingVoorwaardenUrl
Rabobank0,15% duurzaamheidskorting op de renteGeldig, definitief en geregistreerd energielabel A of hoger; bij nieuwe lening, verbouw of overstap, of bij bestaande lening met vaste rente tijdens de rentevaste periode. Na verduurzaming gaat de korting in de maand nadat het nieuwe label A of hoger in EP-online staat. Bij spaarhypotheek niet automatisch. Percentage kan wijzigen maar blijft gelijk binnen de rentevaste periode; startdatum op de pagina inconsistent (2025 versus 2022).rabobank.nl/particulieren/hypotheek/hypotheekrente/duurzaamheidskorting
ABN AMRODuurzaamheidskorting is beeindigd per 1 april 2026Tot 1 april 2026 gold een korting voor woningen met label A of B (percentage niet op de pagina). Wie de korting al heeft, behoudt die voor de lopende rentevaste periode. Sinds 1 april 2026 kan het energielabel nog wel de hypotheekrente beinvloeden (rente per label), maar de aparte duurzaamheidskorting wordt niet meer aangeboden.abnamro.nl/nl/prive/hypotheken/duurzaam-wonen/duurzaamheidskorting.html
INGNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
ObvionNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
a.s.r. (inclusief Aegon-hypotheken)Niet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert. Opmerking: aegon.nl/hypotheek verwijst door naar asr.nl (Aegon-klanten zijn overgegaan naar a.s.r.).niet geverifieerd
Nationale-NederlandenNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
FloriusNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
Volksbank-merken (SNS, ASN Bank, RegioBank, BLG Wonen)Niet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
Munt HypothekenNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
AllianzNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
Centraal BeheerNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd
HypotrustNiet geverifieerdNiet geverifieerd in een actuele bron (bronpagina niet bereikbaar of geen percentage gevonden); controleer op de website van de verstrekker voordat je dit publiceert.niet geverifieerd

Wanneer is een energielabel verplicht?

Verplicht bij
  • Oplevering van een nieuwe woning
  • Verkoop of nieuwe verhuur van een bestaande woning
  • Verkoop of verhuur van een recreatiewoning
  • Monumenten: sinds 29 mei 2026 ook verplicht bij verkoop, verhuur of oplevering (de monumentenuitzondering is vervallen)
  • Vanaf 29 mei 2026 ook bij een grote renovatie (25% of meer van de woninginhoud) en bij verlenging of vernieuwing van een huurcontract
Advertenties
In advertenties moeten de labelletter en de energieprestatie-indicator (kWh per m2 gebruiksoppervlak per jaar) staan.
Geldigheid
10 jaar; de 'geldig tot'-datum staat op het label. Labels van voor 29 mei 2026 blijven maximaal 10 jaar geldig. Er komt geen melding bij verlopen (EP-online registreert de eigenaar niet).
Methode
NTA 8800 (sinds 1 januari 2021; daarvoor NEN 7120). Het label in EP-online is leidend. Bij bepaalde verbeteringen (bijv. enkel glas naar HR++, cv-ketel naar HR-ketel) kan het label zonder nieuwe opname worden herbepaald.
Boete
Ontbreekt een geldig label bij verkoop, oplevering of renovatie, dan kan een boete volgen (ILT). Bij verkoop: boete; bij verhuur: last onder dwangsom (label binnen 6 weken registreren, anders wordt de dwangsom geind). De hoogte hangt af van particulier/rechtspersoon en woning/utiliteit en staat in de regelgeving; het bedrag kon niet worden geverifieerd.
Nieuw ontwerp 2026
Sinds 29 mei 2026 heeft het energielabel een nieuw ontwerp met meer informatie (energievraag, fossiel primair energiegebruik, aandeel hernieuwbaar, isolatiescores). Nieuw is de aanduiding A0 (Zero Emission Building) voor emissievrije woningen gebouwd vanaf 2026. RVO noemt de schaal nog A++++ tot G; een wijziging van de letterschaal zelf werd niet gevonden, en de EPBD wordt op de RVO-pagina niet genoemd. Presenteer een nieuwe A-G-schaal dus NIET als feit.
Huur wws
Energielabel punten tabel
LabelEengezinsMeergezins
A++++6258
A+++5753
A++5248
A+4743
A4137
B3430
C2215
D1411
E-5-5
F-9-9
G-15-15
Toelichting
Puntenaftrek bij label E, F en G (-5, -9, -15). Zonder geldig label bepaalt het bouwjaar de score. Bij monumenten worden geen minpunten toegekend. Bij energieprestatievergoeding vaste score 32 (eengezins) of 28 (meergezins/duplex). Tabel afkomstig uit de wettekst (Besluit huurprijzen woonruimte, bijlage I, rubriek 4.1) zoals geraadpleegd; controleer de geldende versie voor publicatie.
Wet betaalbare huur
In werking sinds 1 juli 2024 (Huurcommissie). De puntengrens voor middenhuurregulering kon niet worden geverifieerd en is niet opgenomen.
Label c kantoren
Tekst
Sinds 1 januari 2023 moet elk kantoor groter dan 100 m2 minimaal energielabel C hebben (of maximaal 225 kWh primair fossiel energiegebruik per m2 per jaar); anders mag het niet als kantoor worden gebruikt. Handhaving door gemeente/omgevingsdienst. Tussenstand 1 juli 2026: 84% van het kantooroppervlak heeft label C of beter; 72% van de kantooradressen heeft label C of beter; 24% van de kantooradressen heeft nog geen label. Label A in 2030 is niet wettelijk verplicht.

Bouwkundige keuring

Status
Niet geverifieerd: de beoordeelde bronnen bevatten geen NEN 2767-pagina of kostenoverzicht van bouwkundige keuringen. Er worden daarom geen kosten of inspectie-onderdelen genoemd. Aanbevolen: nog een bron zoeken (bijv. Vereniging Eigen Huis, NEN, erkende keuringsbureaus).
Kosten indicatie
niet geverifieerd
Bronnen
geen

Funderingsonderzoek (fase 0 / QuickScan)

Wat is het
Fase 0 is een andere naam voor de QuickScan: een beperkte, verkennende funderingsbeoordeling. Het bureau combineert beschikbare informatie met een beoordeling van het pand en adviseert: geen verder onderzoek, aanvullende informatie of monitoring, of uitgebreider onderzoek. Het stelt de conditie van de funderingsonderdelen of de resterende levensduur niet definitief vast.
Kosten
QuickScans worden aangeboden vanaf EUR 295 (via FunderConsult); de aanvraag is gratis en vrijblijvend, het onderzoek zelf is betaald. Controleer in de offerte totaalprijs, btw, reiskosten, scope en levertijd. Voor Fase 1 en Fase 2 noemt het KCAF geen bedragen en stelt dat een vaste landelijke prijs niet bij ieder pand past.
Wanneer zinvol
Bij een advies voor een QuickScan, of wanneer een rapport nodig is voor taxatie of aankoop. Bij duidelijke schade of een specifieke technische vraag kan direct uitgebreider onderzoek nodig zijn.
Geldigheid
Volgens het addendum van 2 juni 2026 maximaal drie jaar; nieuwe schade of veranderingen kunnen eerder een nieuwe beoordeling vragen.
Vervolg
Funderingsonderzoek Fase 1 en 2: dossieronderzoek, inspecties, metingen en nader onderzoek aan fundering of bodem; bij houten palen eventueel houtonderzoek. Vergelijk offertes van KCAF-erkende bedrijven.
Fundermaps
FunderMaps is de Nationale Database Funderingen met funderingstypen, herstel, pandzakking en funderingsrisico's voor alle 11 miljoen panden; het Nationaal Herstel Register bevat 30.122 herstelde panden. Het gebruikt de KCAF-risicoklassen A tot en met E. 'Niet elk pand is onderzocht'; gegevens kunnen afgeleid zijn. Een KCAF 'funderingslabel' werd in de bronnen niet gevonden; het funderingsrisicorapport geeft een risicoklasse met betrouwbaarheidsindicatie.
Fonds duurzaam funderingsherstel
Het fonds kan onder voorwaarden een uitkomst bieden voor eigenaren die geen reguliere financiering kunnen krijgen; het gaat om een lening, niet om een algemene subsidie (KCAF). Rente, voorwaarden en deelnemende gemeenten konden niet worden geverifieerd (fondswebsite niet leesbaar voor onze tool).

Funderingsrisico per gemeente

Status
Niet gevonden. De KCAF-pagina's noemen geen ranglijst van gemeenten met het grootste aantal panden met funderingsrisico; KCAF waarschuwt dat een gemeentelijk gemiddelde niets zekers zegt over een individuele woning. Er is dus geen top-lijst opgenomen. FunderMaps noemt wel referentiegemeenten (Aalsmeer, Amstelveen, Amsterdam, Bodegraven-Reeuwijk, Delft, Den Haag, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Lansingerland, Nieuwkoop, Oudewater, Rotterdam, Schiedam, Utrecht, Westland, Woerden, Zwijndrecht); dat is geen risicoranking.
Lijst
geen

Bronnen